A középiskolás évek
Ebben a rövid írásban a klasszikus kamaszkort, a középiskolás évek időszakát vizsgáljuk meg. Tesszük ezt abból a szempontból, hogy milyen elemi megélések hagynak nyomokat ezen az időszakon.
Tapasztalatom szerint, ekkor már a terheléses fáradás jelei mutatkoznak a szülőkön és a kamaszokon egyaránt.
Mert mi is történt az elmúlt években?
Szülőként minden egyes nap igyekeztél szeretetedről biztosítani kamaszod. Aztán ha mindenből kért, csak éppen abból nem, akkor észszerű szabályok és korlátok állításával próbáltad valahogy útját állni az elharapódzó indulatoknak. Mindeközben azt érezhetted a kényelmetlennek ható beszélgetések alatt, hogy élete fő kerékkötője, minden nehézsége forrása te vagy az életében. Ha elég sokat mondja, talán még el is hiszed?
De nincsenek könnyebb helyzetben a kamaszok sem. Testük és idegrendszerük ugrásszerű változásban van, de ebben az ugrásban még nem mutatkozik meg a végső harmónia. Kidolgozatlanok kint és bent egyaránt. És ebben a hajszában a digitális világ még további elérhetetlen ideálok felé fordítja őket. S gyakorta kegyetlen a kortársak világa is…
Elfáradtatok. Mert fajsúlyos, gyakran nehéz időszakban vagytok családként. És fajsúlyos, gyakran nehéz a korszak is, amiben éltek. És alapvetően nehéz beismerni azt, hogy az ember gyenge, védtelen és fáradt.
Hogyan tudsz vigyázni magatokra ebben az időszakban?
Azt tapasztalom, hogy a családi kapcsolatok lelkét egy döntés őrzi meg.
Egy titkos, belső mozdulat: a mindennek ellenére, még mindig szeretem. Szeretem magamat, szeretem őt és szeretem a kapcsolatunkat is. És innen – erről a kiindulásról – ellépni az oldás, az elfogadás felé valahogy már mindig könnyebben megy. Ezt tapasztalom, ez látszik működni.
Coaching helyzetben ezekről biztosan beszélgetnénk:
- Szerinted van valaki körülötted, aki valóban jól csinálja ezt az egész kamasznevelést? De tényleg, és nem csak a közösségi felületeken! Ő mit csinál?
- Szerinted a téged ismerők mit mondanának Rólad nevelési gyakorlatoddal kapcsolatban?
- Milyen erősségeket neveznének meg Veled kapcsolatban?

Csépányi-Fürjes Mária
motiváló coach
Motiválóként mikor tudok segíteni? Akkor, amikor eldöntötted, hogy az életeden változtatni akarsz. Amikor erőt veszel magadon. Amikor az erőd már a kitartásodban is megmutatkozik. Hiszen azt már biztosan tudod, hogy más minőségű érzésekben, gondolatokban és tettekben akarod kifejezni magad.
Ám a szokásaink erős kötélen tudnak tartani bennünket. Így azt is tapasztalod, milyen könnyű újra a régi módokon élni. Ebben a finom kalibrálási folyamatban van óriási jelentősége a motiválásnak. Amikor a támogató légkör, a megértő és elfogadó hangulat segít téged, hogy az ismételt próbák után eljuss a számodra tökéletes megoldásig.