Csépányi-Fürjes Mária

Valahogy úgy alakult, hogy amikor másoknak segítek, ők derűsebben fognak hozzá a következő naphoz, érzik magukban az erőt, hogy megtegyék a szükséges lépéseket. Így lettem motiváló, ti tettetek azzá.

 

Csépányi-Fürjes Mária

Küldetésem motiválóként

Hogy hallgass a szíved hangjára.

Hogy hallgass az inspirációidra. És javítsd meg, ami elromlott a kapcsolataidban. Fordítsd konkrétra, amit eddig csak terveztél az életedben. Keress társakat, ha úgy érzed másokkal könnyebb lenne.

Hogy úgy élj, ahogy élni szeretnél.

Honnan jöttem, hová tartok?

Már kisgyerekként is tanítottam. Kétévesen babáim félkörívben ülve hallgatták hosszú felolvasásoknak tűnő rögtönzéseimet. Szüleim boldogan támogatták megmutatkozó adottságaimat. Így a pályaválasztás nem volt kérdés számomra.

Kamaszokat tanítottam és csodálva figyeltem, mennyi elképesztő változást élnek meg középiskolás éveikben. Közben munkám és magánéletem is Miskolcra hívott. Ez a város ad otthont azóta is szárnyát bontó és kiteljesedő családunknak.

Miközben életem a szokásos díszletek között zajlott, belső útra indultam. Olyan erős késztetés mozdult bennem, hogy nem volt más választásom. Többet akartam tudni a lelkem működéséről, a sokszor érthetetlen döntéseim okáról.

Eszközöket kerestem, amikkel gondolataim zűrzavarát lecsendesíthettem. Nem kellett sokáig keresnem. A keresztény misztikusok és a zen tanítások nagyon mélyen megérintették lelkemet.

Kint továbbra is éltem az életem, bensőmben felfedeztem karakterem. Nem mindig örültem annak, amit bent találtam. Idővel és gyakorlással azonban finomodott minden, kezelhetőbbé vált a belső tér.

Mit adtak nekem a szellemi és lelki gyarapodás évei? A legfontosabbnak egy megfigyelői hozzáállás gyakorlatát tartom. Hogy jelképesen hátralépjek életem színpadától, és megfigyeljem az eseményeket.

Tegyem ezt azért, hogy kapcsolódásaimban ne a bennem futó, tudattalan késztetések működtessenek, hanem a rálátó tudatosság. Lássam a valóságot tisztán, a maga valójában, ösztönös minősítések és ítélkezések nélkül.

 

Ez az alapozó tudati munka segít nekem, hogy a lelkemben, az emberi viszonylatokban az ok és okozat működését egyre jobban meglássam.

Hogy a lehető legkevesebb torzítás nélkül ismerjem fel a megnyilvánuló helyzeteket, a kapcsolódások újabb lehetőségeit, a szükségesnek mutatkozó cselekvések körét. Így teremtve magamban és környezetemben is még több békét és prosperitást.

Életem jelen szakaszában feladatom segíteni mindazoknak az önismereti folyamatban, akikben készen áll a belső világ az indulásra,
hogy egy szeretettelibb életet teremtsenek.

Továbbra is rendkívül érdekel a kamaszkor, a kamaszt nevelő családok kihívásai.  Az Organikus Pedagógia szemléletmódja segít nekem, hogy meglássam azokat a pontokat, ahol segíteni tudok nekik.

Izgalmasnak találom, hogy olyan kapcsolódások kialakításában működöm közre, ami felemeli a benne lévőket.

Családommal három éve vagyunk tagjai az Avasi Arborétum Baráti Körének. Ez egy közösségi kert, ahol újraélem gyerekkorom természethez, földhöz, az élet növekedéséhez közelibb életét.

2019-ben társalapítója lettem az Egy Jó Dolog Egyesületnek. Három tanár közös álma az egyesület.

Munkánkkal fel szeretnénk nyitni diákok, pedagógusok és szülők szemét, hogy nyugodtabban, elégedettebben és boldogabban tudjanak dolgozni és élni. Valljuk, hogy azok a technikák, amik nekünk segítettek kimászni életük mélységeiből, másokat is átsegíthetnek a kisebb-nagyobb nehézségeken.

Motiválóként tudok segíteni, ha

teljesen elfogyott az életenergiád

Olyan jól működött ez régen. Annyi mindenhez volt erő benned. A feltöltődéshez elég volt egy végigaludt vagy végigtáncolt éjszaka is . Mára mintha elzárták volna tőled az éltető csapot. Múlékony változtatások után mélyreható megérintettségre vágysz. Mert ismerős az a hely, csak az útja nincs már meg, hogy visszajuss.

szétaprózódsz az életed szerepeiben

Erősen élt benned egy parancs: mindenkinek, minden kérését teljesítened kell. Mert így lesz majd az élet gördülékeny, így lesz szeretetteljes a kapcsolat, így lesz boldog mindenki. Ám gyakran érzed, hogy vállalásaid – melyeket örömmel és önként raktál a saját válladra – ellenségeiddé váltak. Erődet elszívják, idődet tervezhetetlenné teszik.

érthetetlen talány kapcsolataid kudarca

Mert ésszel valóban felfoghatatlan, hogyan tudnak a kapcsolatok egymás után ugyanabba a gúnyába bújni. Negatív spirálok ismétlődéseiben bontakoznak ki, az öntudatlanul kijelölt szereposztás szerinti, szinte kísértetiesen hasonlító vádló dialógusok. Szinte dühítő az eszköztelenség, a kontrollvesztettség és a magány érzése.

nem találod a közös hangot a környezeteddel

Mindig is fontos volt számodra, hogy életedben működtesd az együttműködés gesztusait. Legyen megbeszélve, mindenki mondja el a véleményét és tegyük tisztába a helyzetet. És egyszerűen mégse megy. Nem akarnak így kapcsolódni hozzád. Marad a sumákolás, a szótlanság, a félreértés, a belemagyarázás. A sok-sok ismétlődő kör.

önbizalmad és önbecsülésed megtépázta az élet

Próbálkozásaid, útkeresésed természetes nyomokat hagytak benned. Valahogy jobban hordozod magadban a kudarcok terhét, mint az eredmények színpompás, lélekmelengető virágcsokrát. Figyelmed még mindig leköti a mi lett volna ha, a de jó lett volna, a mekkora pechem volt érzésvilága. A pohár félig üresnek látszik.

Ahol előadóként vagy motiválóként már találkozhattál velem

Egy Jó Dolog Egyesület

„Mondj, három jó dolgot, ami az utóbbi napokban történt veled!”
„Na jó, akkor csak egyet! Mondj egy jó dolgot!”
„Egyet sem tudsz? Segítünk!”

A 2019-ben egyik megálmodója voltam az Egy Jó Dolog Egyesületnek. Egyesületünk célja, hogy – alapítóinak élettapasztalatát felhasználva – olyan új felismerésekre ösztönözze az embereket, amik életük során megélt nehéz helyzetekben hasznukra válhatnak.

Teljes körű programunkkal segítünk elsajátítani egy eddiginél pozitívabb gondolkodást, szemléletmódot. Rendezvényeinken mindenki megkapja azt a „szemüveget”, ami által tudatosul benne: bármikor van választási, döntési lehetősége a világot másképp látni és eztán másképpen élni.

Egy Jó Dolog Egyesület (alapítók)

Korea egy miskolci szemével

2017 őszen – egy zarándokút keretében – pár hetet Dél-Koreában töltöttem. Úti élményeimet megosztottam az érdeklődőkkel.

Beszéltem egy 50 milliós országról, ami hazánkhoz hasonló négyzetkilométeren éli életét. Előadásom során főleg arról volt szó, mit tanulhatunk tőlük, mivel lehetünk gazdagabbak általuk.

Bemutattam annak elképesztő példáit, hogyan képesek ebben az országban együttműködni és kiegyensúlyozott felelősségvállalásban, közösségben élni.

Elmeséltem mennyi jelét láttam annak, hogyan látják meg problémáikban a lehetőségeket, hogyan tudnak egy adott helyzet pozitív aspektusaira koncentrálni.

Csépányi-Fürjes Mária (Koreában)

Útkeresés, kimozdulás és elindulás élethelyzetei a magyar népmesékben

2017 tavaszán, társelőadóként folytattam a közös előadások sorát Leszkoven Lászlóval, a magyar népmesék avatott ismerőjével. 

Arról beszéltem, hogy életünk eseményei, kapcsolataink, élethelyzeteink tovább élnek bennünk. És milyen csodálatos, hogy az összes történetünket szabadon mesélhetjük, és teljes szabadságunk van arra nézve is, hogyan fejezzük be ezeket a történeteket.

Mert én dönthetem el, hogy pusztán a problémáimról beszélek, vagy a nehézségek mellett el tudok jutni magamban egy pozitív végkicsengésig.

 

Csépányi-Fürjes Mária (előadás)

A lélek nyelvén – könyvbemutató Leszkoven László íróval

2014 őszén moderátorként beszélgettem Leszkoven Lászlóval – és az érdeklődő hallgatósággal – a Lélek nyelvén címmel megjelent könyvéről. A teljesség igénye nélkül, álljon itt pár gondolat, amikről az este folyamán szó volt.

A fejlődés során képességeink és a képességeinkhez mért feladataink is változnak. Nem tehetünk szemrehányást magunknak korábbi érzelmi, lelki, szellemi fejlettségünk döntései miatt. Csak egy kérdés visz előre a korábbi tetteinkkel kapcsolatosan: megtettél-e mindent, ami tőled az adott állapotban elvárható volt? A tévutak tehát nem tévelygések, mert tanulni lehet belőlük.”

Leszkoven László - A lélek nyelvén (könyvbemutató)

Kommunikálunk, de hogyan?

2014 decemberében tartottam a lelkes beszédről egy előadást Miskolcon, az Erzsébet Fürdőben.

Az előadásom legfontosabb kérdése az volt: Miért engedjük meg magunknak, hogy ne mondjuk el?

Miért hagyjuk, hogy az éveink során az a hit eresszen bennünk gyökeret: én nem tudok jól beszélni, a fontos dolgokat úgysem tudom elmondani….

Egy nézőpont váltásra biztattam hallgatóimat a lehetőségeikkel, a beszédükkel kapcsolatosan. Hiszen a beszédkészség célra irányuló tevékenységgel, kivétel nélkül, mindenkinél fejleszthető.

Kommunikálunk, de hogyan?-előadás

Szükséged lenne előadóra, motiválóra?

Ezeken a területeken tudok segíteni

Könyvbemutatók beszélgetőpartnere – mert írtál egy jó könyvet és szükséged van egy beszélgetőpartnerre, hogy egy élvezetes beszélgetés keretében az érdeklődőknek megmutasd.

Rendezvények műsorvezetője – mert egy jó dolgot képviselsz és szeretnéd, ha valaki úgy beszélne róla, hogy mások is lelkesedjenek érte.

Nyilvános beszélgetések moderátora – mert parttalanná vált alkalmak emléke után tudod, hogy egy esemény moderátora kérdéseivel, útmutatásaival irányítani és mederben tartani tudja a csoport beszélgetését.

Beszédek felkészítője – mert tudni akarod, hogyan lehetne egyszerre informálni és szórakoztatni, miközben érzelmi kapcsolatot alakítasz ki a közönségeddel.

Share This