Az elveszett bizalom
Először inkább a hiánya tűnik fel. Az eltűnt közös nevező. Amikor tudtad mi tetszik neki, mit talál humorosnak, mi érdekli. Okafogyottnak tűnnek a régi témák és programok, az érdeklődési körök régen oly izgalmas átbeszélgetései. Az elveszett bizalom okozta hiányérzet természetesen megjelenő fázisa a kamaszokat nevelő szülők életének. Mindig elkeserítő, ám gyakorta csak átmeneti helyzetet jelent a kamasz önálló identitásának megszületésében.
Milyen lehetőségünk van, hogy újra becsempésszük életünkbe ezt a kapcsolati minőséget?
A következőkben három lehetőséget veszünk sorra, ami segíti kapcsolatotok újrakalibrálását. Egy hangolódást segítő folyamatba vezet bele. Arra hív, hogy ezen az 3 területen húzódj hát megfigyelői állásba és nézd meg, mennyire van ez jelen az életetekben.
1. Biztonságot sugárzó otthoni légkör
Mit is jelenthet ez a mindennapokban? Azt, hogy igyekszel nem észrevenni, ami már unos-untalan konfliktus, akár hangos szóváltás forrása volt köztetek: az el nem pakolt ruhákat, a szanaszét heverő játékokat és füzeteket. Ott vannak most is. Látod. És most ezzel a hátralépés gyakorlattal azt is látod, hogy az eddigi módszereiddel nem tudtatok túllépni rajta. Ha nem része az esti rutinotoknak a szokásos adok-kapok, akkor az is esélyes, hogy akár együtt is, beszélgetve végzitek el a teendőket. Mert ide el lehet jutni. Csak a folyamat idejére ki kell kitartani és a próbálkozás lelkületét magadban fenntartani. Valójában sokszor ez az igazi feladat.
2. Kamaszod értékeinek újra felfedezése
Hogy tudatosan ráveszed magad, hogy ne csak a matek kettes kösse le a figyelmedet, hanem az is, amikor megmutatja a rajzait, amit örömmel készített el. Mert igazából nem tudhatod, hogy a ma fontosnak oly kevéssé tűnő kedvtelései, hogyan hozhatnak számára gyönyörű karriert a világban. Hiszen ezernyi példa van rá, hogy jeles iskolai eredmények nélkül is lehet nagyon sikeressé válni az életben. Keresd hát különös figyelemmel, hogy milyen értéket látsz meg benne. Előfordulhat, a jövője kulcsára találsz most rá.
3. Szabadságot nyújtó szülői jelenléted
Nézz most rá, hogyan kezelitek a kudarcokat. Figyeld meg, hogy nagy és jóvátehetetlen ügy lesz-e a hibákból, vagy van a helyzeteknek egy olyan értelmezése is, ahol lehet a tévedéseket jóvátenni. És megkönnyebbült szívvel továbblépni. Legyél nyitott ilyen támaszt nyújtó jóvátételekre önmagad irányába is. Neked is szükséged van rá.
Azért tartom jelentőségteljes alkalmaknak az ilyen hangolódásokat, mert a szembesülés feszültségén túl képes kinyitni előttünk a „teret”, ahol tehetünk azért, hogy egyre tisztább minőségeket érjünk el szeretetkapcsolatainkban. Hogy az elveszett bizalom helyén a szeretet új sarokpontjai épülhessenek fel életetünkben.
Csépányi-Fürjes Mária
motiváló coach
Motiválóként mikor tudok segíteni? Akkor, amikor eldöntötted, hogy az életeden változtatni akarsz. Amikor erőt veszel magadon. Amikor az erőd már a kitartásodban is megmutatkozik. Hiszen azt már biztosan tudod, hogy más minőségű érzésekben, gondolatokban és tettekben akarod kifejezni magad.
Ám a szokásaink erős kötélen tudnak tartani bennünket. Így azt is tapasztalod, milyen könnyű újra a régi módokon élni. Ebben a finom kalibrálási folyamatban van óriási jelentősége a motiválásnak. Amikor a támogató légkör, a megértő és elfogadó hangulat segít téged, hogy az ismételt próbák után eljuss a számodra tökéletes megoldásig.